Dluhopisy se staly oblíbeným nástrojem na zhodnocení peněz. Zajímavé výnosy slibují především korporátní dluhopisy. Jak to s nimi ve skutečnosti je?

Investice do korporátních dluhopisů jsou dnes velmi oblíbeným způsobem, jak zhodnotit své prostředky. Je to celkem logické – kdo nechá peníze ležet na běžném nebo spořícím účtu, když úroky na těchto produktech jsou mizerné a téměř všude vidíme nabídky na investice se zajímavějším zhodnocením? Co se na jednu stranu zdá jako skvělý způsob investování, nemusí být ale tak růžové, jak se zdá. V mnoha případech jsou pak scénáře “černější než uhlí”. S korporátními dluhopisy se totiž “roztrhl pytel” a nabídky na investování do firem tímto způsobem najdete na každém kroku. Předtím, než se pro takovou investici rozhodnete, je třeba si nastudovat materiály daného emitenta (tedy vydavatele dluhopisu) – nejzákladnějším dokumentem jsou emisní podmínky, v nich se uvádí, jak dlouho daná emise trvá, za jakých podmínek si emitent dluhopis odkoupí zpět před datem splatnosti (pokud je to vůbec umožněno). Nezapomeňte na situaci, kdy budete potřebovat dluhopis odprodat před datem splatnosti – odkoupí ho emitent? Pokud ano, s jakým diskontem (slevou) ? Dále pak sledujte,  jaký je celkový objem emise (emise do 25 milionů korun, případně 1 milionu Euro jsou ze zákona tzv. “podlimitní” a nevztahuje se na ně prakticky žádné omezení), kdy probíhá výplata kuponu (výnosu) a další důležité informace. Rovněž si nastudujte účetní uzávěrky za poslední roky, případně se obraťte na daňového poradce, který Vám pomůže se v takových dokumentech vyznat. Pro ověření solventnosti emitenta je rovněž vhodné nahlédnout do registru na historii společnosti (např. justice.cz). 

Bohužel již dnes existuje nespočet případů, kdy emitent vyhlásil neschopnost splácet dluhy a investorům zbyly jen oči pro pláč (o podrobnostech a jednotlivých případech informuje například server www.rizikovedluhopisy.cz). Mezi nejznámější případy, kdy emitent nebyl schopný splatit své závazky patří např. skupina EMTC nebo J.O. Investment.
Na závěr – než se rozhodnete nakoupit konkrétní dluhopisy, poraďte se s odborníky, abyste nebyli do budoucna velmi nepříjemně překvapeni.

.