Dluhopisy - Úvod

2O0A2588

S růstem inflace vstupuje čím dál více lidí na pole investování. Někteří využívají pro tyto účely finanční poradce, jiní investují na vlastní pěst. Ať už se vydáte jakoukoli cestou, zcela jistě narazíte při výběru vhodných investičních nástrojů na slovo DLUHOPIS. Řada firem jej nabízí jako možnost nadstandardního zhodnocení peněz, přičemž za své emise dluhopisů staví různě lákavé příběhy. Najdou se i takové firmy, které se ohání výrazy jako garantovaný úrok“ nebo „investice jištěna nemovitostmi, stále rostoucí majetek společnosti, unikátní a jedinečné «know-how» a další podobná slovní spojení. 

Předně je potřeba si uvědomit, že dluhopis (jako napovídá jeho název) je cenný papír dluhový, tedy jeho podkladové aktivum není majetek, ale pouze DLUH! Je to v podstatě stejné, jako když půjčíte známému a věříte, že Vám peníze vrátí. S investicí do konkrétních dluhopisů přichází na řadu několik dokumentů, které byste si měli prostudovat dříve, než emitentovi peníze svěříte. 

Základem jsou tzv. emisní podmínky, kde se dozvíte, kolik má emitent v plánu si půjčit celkem v rámci jedné emise, na co chce peníze použít, jaké máte jako majitel dluhopisu práva atd. 

Dále je vhodné nastudovat účetní uzávěrky (pokud vůbec existují) a prověřit historii emitenta, případně lidí, kteří firmu, do které chcete investovat, ovládají. 

Vydal li emitent tzv. „prospekt“, je důležité přečíst si i ten. Příště se mrkneme na jednotlivé dokumenty konkrétněji.