Penzijní spoření jako nástroj sloužící k vytvoření finanční rezervy na důchodový věk získává stále více na oblibě. Dnes téměř každý zaměstnavatel nabízí příspěvek právě do “penzijka”. Ve většině případů ale tento zvolený nástroj nepřináší zajímavý zisk. Proč?

Doplňkové penzijní spoření (DPS) vzniklo na začátku roku 2013 v rámci III. důchodového pilíře. Prošlo několika zásadními změnami proti původnímu penzijnímu připojištění. Nutno dodat, že se “penzijko” změnilo k lepšímu. O čem je potřeba vědět, než si DPS sjednáte? 

1. Státní podpora

Minimální příspěvek účastníka v DPS je 100 CZK měsíčně. Nárok na státní podporu vzniká, pokud si v penzijku spoříte od 300 do 1000 CZK měsíčně. A kolik vám stát přidá? 

Měsíční vklad               Státní podpora

300 CZK                      90 CZK

400 CZK                     110 CZK

500 CZK                    130 CZK

600 CZK                     150 CZK

700 CZK                     170 CZK

800 CZK                     190 CZK

900 CZK                     210 CZK

1.000 CZK                   230 CZK

2. Úspora na daních

Pokud se rozhodnete přispívat si měsíčně více než 1.000 CZK, máte možnost snížit si daňový základ a ušetřit na daních. Stát totiž umožňuje odečíst si z daní až 24.000 CZK ročně (pokud je vaše měsíční úložka 3.000 CZK měsíčně).

3. Příspěvek zaměstnavatele

Dnes je příspěvek do penzijního spoření oblíbeným způsobem, jak zaměstnavatelé odměňují své pracovníky. A zaměstnavatelé si mohou příspěvky odečíst z daňového základu (až 50.000 CZK na jednoho zaměstnance). 

4. Předdůchod

Pokud dovršíte 60ti let věku a zároveň smlouva trvá alespoň 5 let, máte možnost si v rámci předdůchodu sáhnout na peníze už před odchodem do penze. Pokud Vám bude tato penze vyplácená alespoň 10 let, jsou veškeré naspořené peníze osvobozené od daně

5. Můžete spořit i svým dětem 

Pokud se rozhodnete spořit svým dětem, můžete využít právě penzijko. Pokud totiž dětem spoříte alespoň 10 let, mohou si vaše ratolesti v 18ti letech 1/3 vložených prostředků vybrat (bez státní podpory, ta zůstává na penzijním účtu). Pak si mohou spoření převzít a spořit si na penzi sami. 

6. Peníze máte “zablokované”

Pokud si penzijko sjednáte, počítejte s tím, že v případě potřeby se k nim budete těžko dostávat. Peníze totiž budou “zaparkované” až do vašich 60ti let, pokud se je rozhodnete vybrat dříve, přijdete o státní podporu a příspěvky zaměstnavatele stejně jako výnosy podléhají 15%ní dani z příjmu. 

7. Volba strategie

Zatímco ve starém penzijním připojištění (II. pilíř), máte garanci minimálně nulového zhodnocení, v nové formě penzijního spoření takovou jistotu nemáte. Oproti starému penzijku máte ale možnost daleko vyššího zhodnocení, nicméně je potřeba správně vybrat strategii, s jakou se budou peníze zhodnocovat. Téměř polovina fondů DPS totiž v roce 2019 sotva vyrovnala inflaci – a bohužel, v těchto konzervativních fondech má peníze nejvíce klientů, proto jim penzijní spoření “nevydělává”. Přitom s vhodně zvolenou strategií lze zhodnotit svoje úspory o více než 15%! (tolik v roce 2019 vydělalo celkem 7 z 28 fondů). Nejvíce vydělal ČSOB Dynamický fond, který vykázal zisk 25,31%. Na druhém místě skončil zatím dlouhodobě nejúspěšnější Conseq Globální akciový fond, ten loni vydělal 18,96%