Jak se nenapálit při sjednání úvěru

Na Vánoce chce nejeden z nás potěšit své blízké dárkem, který od nás nečekají. Ne vždy na něj ale máme peníze. Řešením se nabízí navštívit banku či nebankovního poskytovatele úvěrů. Pokaždé, když si sednete k televizi nebo internetu, se na vás valí nabídky “supervýhodných” půjček a úvěrů. Když už uznáte, že úvěr skutečně potřebujete (jen si dobře rozmyslete, zda Vánoce jsou tím správným důvodem se zadlužit), zajímejte se o to, kolik vás tento krok bude stát v budoucnu peněz navíc. 

Předně si nechte vysvětlit všechny podmínky úvěru, ideálně písemnou formou. Zákon totiž ukládá poskytovatelům úvěru klienty informovat, a to formou standardizovaného formuláře, kde musí být uvedeny parametry nabízeného úvěru. Pokud Vám jej instituce odmítne vydat, pravděpodobně na vás chystají “boudu” a je lepší se takové společnosti velkým obloukem vyhnout. Dále si pečlivě pročtěte, zda smlouva obsahuje vše, co má. Ve smlouvě by měly být uvedeny údaje o úrokové sazbě a způsobu úročení, RPSN (roční procentuální sazba nákladů – jinými slovy celkové náklady úvěru v %), počet, četnost a výše splátek a veškeré související poplatky s úvěrem (vedení úvěrového účtu, poplatky za předčasné doplacení atd.) 

Pokud by snad úroková sazba nebyla ve smlouvě uvedena, znamená to, že poskytovatel úvěru smí úročit úvěr pouze tzv. “diskontní sazbou”, kterou určuje Česká národní banka. 

Podle zákona o spotřebitelském úvěru má poskytovatel právo naúčtovat si sankci v případě, že chcete úvěr předčasně splatit, tento poplatek je však omezen na 1% z nedoplacené částky. Dále je třeba vědět, že poskytovatel si také nesmí nesmí za pokutu s prodlením splátky naúčtovat více než 500 CZK a součet všech smluvních pokut nesmí být vyšší než 1/2 půjčené částky, maximálně však 200.000 CZK.  

Pokud jste již “získali” nevýhodný úvěr, doporučujeme konzultaci s odborníkem, který Vám pomůže sazbu snížit, případně úvěry refinancovat tak, aby jste závazky doplatili s co možná nejnižšími náklady.