Koronavirus a jeho dopad na peníze – kde hledat přínos pro rodinný rozpočet?

Koronavirus a jeho dopad na peníze – kde hledat přínos pro rodinný rozpočet?

Koronavirus zamával s finančními trhy jako prudká vichřice. Jak z pandemie “vytěžit” přínos v rodinných financích? ČNB již reaguje změnou úrokových sazeb. A může přijít ještě další korekce!

Kde hledat příležitosti?

Pandemie nového viru zásadním způsobem ochromila náš životní styl. Někteří z nás musí využít “nucenou dovolenou”, jiní mohou běžně pracovat. Přesto se objevují 2 hlavní témata, jak současnou virovou krizi proměnit v plusové body rodinného rozpočtu. Jaké? 

1. Investiční a podílové fondy “ve slevách”

Obavy z koronaviru a jeho dopadu na populaci způsobily rapidní pokles na finančních trzích. Podílové fondy klesly i o více než 20%, což skýtá příležitost pro zvýšení investiční aktivity, ať už v investičních nebo dynamických penzijních fondech, přičemž pravidelným budováním finančního majetku rozhodně nic nezkazíte. Proč? Jednotlivé podílové listy jsou totiž “zlevněné” díky aktuálnímu poklesu a při návratu na původní ceny budou investoři, který v této době zainvestují, realizovat velice slušný zisk. Právě nyní přišla možnost využít peníze “zaparkované” na spořících účtech či termínovaných vkladech s krátkou výpovědní lhůtou a dalších likvidních nástrojích. 

2. Příležitost v komoditách

Na pozoru by se měli mít držitelé drahých kovů (především zlata a stříbra). V této době totiž může dojít k velice zajímavému nárůstu cen a z podstaty věci – komodity jsou coby investiční nástroj platné pouze tehdy, spekulujeme – li na růstu ceny, z dlouhodobého hlediska jsou spíše neatraktivní – mohou po delší době realizovat slušný zisk i zde. 

3. Úrokové sazby letí dolů

16.3.2020 snižovala Česká národní banka úrokové sazby z 2,25% na 1,75%, což je pokles o 0,5%. To se bezesporu promítne do úrokových sazeb na spotřebitelské a podnikatelské úvěry, je to jen otázka několika málo dní či týdnů. Navíc bankovní rada ČNB bude zítra znovu jednat o snížení úrokových sazeb, což přináší možnost okamžitě refinancovat stávající úvěry a hypotéky. 

Jak ušetřit na úrocích? Aktuálně splácím Hypotéku Spotřebitelský úvěr Podnikatelský úvěr Kontokorent Kreditní karta Nebankovní úvěr Jiný úvěr/půjčka Celková výše dluhů Hodnota nemovitosti Výše měsíčních příjmů E-mail Orientační výpočet


Další příspěvky