ČNB snížila sazby, vláda chystá 6-ti měsíční odklad splátek a podporu pro OSVČ

ČNB snížila sazby, vláda chystá 6-ti měsíční odklad splátek a podporu pro OSVČ

Česká národní banka ve čtvrtek snížila úrokové sazby na jednu z nejnižších úrokových sazeb, vláda bude jednat o plošném odložení splátek na 6 měsíců. Týkat se to bude i nebankovních úvěrů. OSVČ by navíc měli dostat finanční pomoc. 

Česká  národní banka se rozhodla sáhnout k ráznému kroku – během minulých 14 dní 2x snižovala úrokové sazby – celkem tak klesly z 2,25% na 1,0%! Tento pokles je vyvolaná reakce na pandemii koronaviru a s ním spojenou karanténu, která ochromila značnou měrou nejen český trh. Banky se sice do plošného snižování sazeb zatím nehrnou, ovšem v delším časovém horizontu ke snížení sazeb pro běžné klienty stejně dojde. 

Vláda navíc hodlá podpořit občany tím, že plošně odloží splátky hypoték a spotřebitelských úvěrů o 6 měsíců bez sankce. Ministryně Schillerová navíc prohlásila, že bude jednat s ČNB  a s bankami o úrocích během “moratoria”, které by měly být v “symbolické výši”. To se týká nejen bankovních, ale i nebankovních úvěrů. 

Dalším bodem, který ministryně financí navrhne na pondělním jednání vlády, bude zrušení 4%-ní daně z nabytí nemovitých věcí. Podle ní by tento krok mohl pomoci nastartovat realitní trh. Ceny nemovitostí by teď mohly konečně po dlouhé době zažít pokles.

Pomoc se chystá i pro OSVČ, kteří díky karanténě nemohou vykonávat svoji činnost. Týká se to všech, kterým vláda uzavřela provozovny nebo znemožnila vykonávat svoji činnost v obvyklé míře. OSVČ mají nárok na jednorázovou podporu 25.000 Kč.

Další příspěvky